NND Sözlük

Ana Sayfa > L taurin nedir, L taurin ne demek (L taurin nnd)

L taurin nedir, L taurin ne demek?

L taurin

 1. En az % 96 2-aminoetansulfonik asit içeren, civcivlerin başlangıç ve büyütme yemlerine, % 0, 054'ü aşmayacak miktarlarda katılabilen bir ürün.
 2. (en) L- taurine.

taurin (nedir ne demek)

 1. Lipitlerin sindirim için çözünmesini ve emilmesini sağlayan, asit özellikte, ilk kez tosunların safrasından elde edilen, kediler başta olmak üzere kimi türlerde esansiyel özellikte, sülfür içeren, birçok dokuda bulunan bir amino asit, 2-aminoetanesulfonik asit. Yetersizliği sonucu kedilerde kalp damar sisteminde ve gözde patolojik değişimlerle birlikte üreme faaliyetlerinde gerileme ve bağışıklık sisteminde baskılanma biçimlenir.
 2. (en) Taurine.

en az (nedir ne demek)

 1. (en) At the very least.
 2. (en) Minimum.

asit (nedir ne demek)

 1. Turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirmek özelliğinde olan ve birleşimindeki hidrojenin yerine maden alarak tuz oluşturan hidrojenli birleşik, hamız.
 2. Bk. ekşit
 3. Bir çözeltiye H+ iyonu (proton) çıkaran madde.
 4. (Lewis) Ortaklanmamış elektron çifti ya da çiftlerini almaya yatkın olan kimyasal özdek.
 5. Suda çözündüğünde hidronyum yükünü H3O+ veren kimyasalözdek. (Yapısındaki hidrojenleri, baz kökleri ya da metallerle yer değiştirerek tuzları oluşturur, pH ölçeğinde 0-7 arasında değer gösterirler.)
 6. (Bronsted) Proton verme yatkınlığı olan kimyasal bileşik.
 7. Bir çözeltiye hidrojen iyonu veren, suda çözündüğü zaman hidrojen iyonları açığa çıkaran, bileşimindeki hidrojenin yerine herhangi bir mineral alarak tuz meydana getirebilen ve turnusolün mavi rengini kırmızıya çevirme özelliği olan hidrojenli bileşim.
 8. Alkali maddenin tersi özellikler taşıyan, turnusolün mavi rengini kırmızıya çeviren, suda eridiği zaman hidrojen iyonları meydana getiren hidrojenli bileşik.
 9. (en) Acid, Osm. hamız.
 10. (en) Acid.
 11. (fr) Acide
 12. (la) Acidus: ekşi

içeren (nedir ne demek)

 1. K |= p gibi bir içermede,içeren K önerme kümesidir.
 2. (en) İnclusive.

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.014