NND Sözlük

Ana Sayfa > CMC nedir, CMC ne demek (CMC nnd)

CMC nedir, CMC ne demek?

CMC

 1. Karboksimetil selüloz.
 2. (en) Carboxymethyl cellulose.

karboksimetil selüloz (nedir ne demek)

 1. Sodyumkloro etanol ile alkali selülozun reaksiyonu sonucu selülozun bazı hidroksil gruplarının -OCH2COOH ile yerdeğiştidiği selüloz eteri. Diğer metal tuzları suda çözünmediği halde sodyum ve potasyum tuzları suda çözünür. Sodyum tuzları gıdasal ürünlere koyulaştırıcı (E466) olarak, kolloit koruyucusu ve sentetik deterjanlara katkı maddesi olarak eklenir.
 2. Laksatif ve ishal kesici ilaçların içine katılan selülozdan elde edilen yarı sentetik ilaç.
 3. Selülozun bir asetik asit türeviyle reaksiyonu sonucu elde edilen pelet yapımında bağlayıcı ve gıdalarda kıvam artırıcı, kristalleşmeyi önleyici stabilizatör olarak kullanılan bir katkı maddesi, CMC, sodyum karboksimetil selüloz, sodyum selüloz glikolat, Na CMC, selüloz gum, sodyum CMC.
 4. (en) Carboxymethyl cellulose.
 5. (en) Carboxymethyl-cellulose.

selüloz (nedir ne demek)

 1. Bitkilerde hücre yapısının büyük bir bölümünü oluşturan kâğıt, yapay ipek ve patlayıcı maddelerin yapımında kullanılan bir karbonhidrat (C6H10O5).
 2. Doğada bitkilerin göze zarlarında bulunan özdek, ağaç elyafı; film tabanlarındakiselüloz asetat ileselüloz nitratın temel özdeği.
 3. Bitki hücre duvarının esas yapısını oluşturan ve glikozdan yapılmış bir polisakkarit.
 4. (C6H10O5)n; bitkilerin, glikozu dirilkimyasal tepkimelerle çoğuzlaştırmasıyla oluşan, işleyimde yaygın olarak kullanılan bir karbonhidrat.
 5. Bitkilerde hücre duvarının yapısında yer alan yapısal bir homopolisakkarit olup D-glukozların beta-1-4 glikozidik bağlarla bağlanmış düz bir polimeri.
 6. Bitki hücre duvarının esas yapısını oluşturan ve oldukça sağlam bir yapısı bulunan, glikozdan yapılmış bir polisakkarit.
 7. (en) Cellulose.
 8. (al) Zellulose
 9. (al) Zellstoff, Cellulose
 10. (fr) Cellulose

cellulose   US UK (nedir ne demek)

 1. İ, selüloz cellulose acetate suni deri veya sentetik kumaş ve iplik yapımında kullanılan selüloz asetat karışımı cellulose tape selüloz bandı.
 2. Selüloz

reklamlarBunları Kaçırmayın

 • BİS, bir sözün içinde geçtiği başka sözler bulmak için üretilmiş bir araçtır, özellikle birden çok sözden oluşan çeşitli terim ve deyimleri bulmaya yarar. (BİS Kelime Türetmece)
 • Belirli harflerini bildiğiniz kelimeleri bulabilirsiniz. (Bulmaca Yardımcısı)
 • Başka dil araçlarına bakın. (Türkçe Dil Araçları)Hakkında  -  Araçlar  -  Testler  -  Son Eklenenler  -  Yasal Konular  -  Yardım  -  İletişim

© Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
Türkçe-Türkçe, Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe, İngilizce-İngilizce Nedir Ne Demek (NND Sözlük)
0.009